Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

4 - go września 2021r. o godz. 10.30 w porannym słońcu sobotniego poranka w Parku Miejskim w Resku, na Górce Borków wybrzmiały fragmenty „Moralności pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Resku zgłosiła swój udział w X edycji NARODOWEGO CZYTANIA . Publikacja zgłoszenia ukazała się 20 sierpnia 2021 roku na stronie www.prezydent.pl Do współpracy zaproszono grupę licealistów Zespołu Szkół w Resku.

Młodzież przygotowały Panie polonistki - Dorota Rola i Elżbieta Kuc.
Prapremiera „Moralności pani Dulskiej” odbyła się w 1906r. – w Krakowie. Akcja utworu toczy się we Lwowie, na początku XX w. Autorka zawarła w nim problemy rodzinnego miasta, które są do dziś aktualne – ludzką obłudę, kryzys moralności, zakłamanie.

Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.
Wszystko to sprawia, że dramat ten od ponad stu lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Dowodem tego są także jego liczne inscenizacje teatralne oraz udane adaptacje telewizyjne i filmowe.

Uczniowie świetnie wczuli się w role, z refleksją podeszli do prezentowanych treści. W tle pobrzmiewały nastrojowe melodie, za które odpowiadał operator dźwięku Bartosz Daśko – uczeń L O.

Uczestnicy otrzymali imienne podziękowania – pamiątkowe dyplomy. Warto wspomnieć, że transmisja była dostępna „na żywo ” za pośrednictwem www.resko.24.pl. Serdecznie dziękujemy Panu Piotrowi Bartnickiemu za współpracę.

Uczestnicy czytania:

Pani Dulska – Natalia Kajma
Mela – Ada Ostrowska
Hesia – Lena Szawarska
Zbyszko – Oskar Kęsy
Lokatorka – Aleksandra Adamowicz
Hanka – Zuzanna Kędzierska
Juliasiewiczowa – Julia Majkowska

Organizatorzy

Skrót filmowy:

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x