Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Dziś obchodzimy Dzień Ratownictwa Medycznego. Święto ustanowione zostało w 2006 roku. W Resku całodobowo działa Posterunek Ratownictwa Medycznego, który dysponuje jedną karetką P (podstawową) w obsadzie dwóch Ratowników Medycznych.

Każdego dnia ratują ludzkie życie, często kosztem wolnego czasu dla bliskich, ale o swoim zawodzie wypowiadają się w kategoriach misji. Posterunek w Resku wchodzi w struktury Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. W ubiegłym roku, zespoły ratownictwa medycznego z woj. zachodniopomorskiego udzieliły pomocy ponad 150 tysięcy razy.

Dziś swój dyżur w Resku pełnią ratownicy medyczni Maria Bujnowska i Andrzej Tkacz. Jak usłyszeliśmy w krótkiej rozmowie, ich praca nie należy do łatwych i wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością. Każdej interwencji towarzyszą różne emocje – raz jest to smutek, innym razem frustracja lub bezsilność, ale pojawia się też radość. 

Praca w karetce to nieustanna walka z czasem, konieczność podejmowania trudnych decyzji, a także idący za tym ogromny wysiłek fizyczny i umysłowy. Ratownicy medyczni każdego dnia ratują zdrowie i życie setek tysięcy osób. Należy jeszcze dodać, że dziś ratownicy pracują m.in. w  Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym, Straży Pożarnej, Policji, ale również w takich formacjach jak GOPR, TOPR, WOPR. Dziś również świętują Lekarze, Pielęgniarki i Pielęgniarze oraz Dyspozytorzy Medyczni którzy są ważnym ogniwem w Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Dzisiejsza wizyta, była również doskonałą okazją do zaprezentowania nowego ambulansu, który kilka dni temu trafił do Reska. To jedna z dziesięciu kartek, które z końcem września zostały przekazane Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. Ambulanse ratunkowe wraz z wyposażeniem medycznym zostały kupione dzięki dofinansowaniu w wysokości 5 200 000 zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko ze środków pozostających w dyspozycji Ministerstwa Zdrowia. Oprócz Reska nowoczesne pojazdy typu C, trafiły do zespołów ratownictwa medycznego z filii WSPR w Szczecinie, Nowogardzie, Dębnie, Kołobrzegu, Sławnie, Koszalinie, Międzyzdrojach i Drawsku Pomorskim. Nowy ambulans to pojazd marki Mercedes Benz, wyposażony w nowoczesny sprzęt, który pomaga ratować ludzkie życie. Wyposażenie karetki stanowi m.in. respirator, defibrylator, krzesełko kardiologiczne, pompa infuzyjna oraz tzw. Autopuls - urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w System Ratownictwa Medycznego, za pełną poświęcenia pracę dla drugiego człowieka.

Nowy ambulans w Resku:

Resko24.pl

 

 

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x