Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Swieto Niepodleglosci Starogard 03Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Jest to dzień wolny od pracy i związku z tym , główne działania upamiętniające ten dzień, odbyły się 10 listopada.

Już od poniedziałku uczniowie intensywnie studiowali historię odzyskania przez Polskę niepodległości. Tworzyli plakaty, śpiewali pieśni patriotyczne, oglądali filmy przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej , m.in. Co by było gdyby zwierzęta mówiły. Przypominano informacje o symbolach narodowych – pojawiły się krzyżówki, wyklejanki, kodowanie. Ciekawym elementem lekcji była zabawa ruchowa – Niepodległość. W środę nastąpił czas na lekcje historyczne pt.: Godzina dla Niepodległej. W klasach 1-3 oraz w Punkcie i Oddziale Przedszkolnym lekcje te przeprowadzili wychowawcy. W klasach 4-8 zajęcia zostały przeprowadzane przez nauczycielkę historii.

Głównym elementem naszego świętowania było wspólne odśpiewanie 4-zwrotkowego hymnu państwowego - akcja „Szkoła do hymnu”. Punktualnie o 11.11. , przed szkołą rozbrzmiały słowa i melodia „Mazurka Dąbrowskiego”. Każdy z dumą i wielkim zaangażowaniem uczestniczył w tym przedsięwzięciu.

Uczniowie z klasy 2 i 3 brali w tym dniu udział w konkursie „Wokół symboli narodowych”. Konkurs ten ma charakter cykliczny, a jego celem jest upowszechnienie i popularyzacja wśród dzieci i młodzieży szkolnej znajomości historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem polskich symboli narodowych. Wyniki zmagań zostaną podane przez panią Izabelę Mieczaniec.

11 listopada poczet sztandarowy szkoły reprezentował naszą społeczność podczas uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Resku. Mikołaj , Ola i Julia uczestniczyli we mszy świętej w intencji Ojczyzny będące świadectwem patriotyzmu i wdzięczności tym, którzy oddali życie "za niepodległą" oraz w odśpiewaniu hymnu na rynku miasta.

Święto Niepodległości przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości . W tym roku w naszej szkole odbyło się wiele działań i wydarzeń, które pokazały, że należycie te wartości pielęgnujemy i przekazujemy naszym uczniom.

Elwira Warnke

Resko24.pl, tekst i zdjęcia: SP Starogard

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x