Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

„Niezwykłe historie zwykłych rzeczy – Resko po 1945 r.” to tytuł projektu realizowanego od 1 września do 1 listopada 2021 r. w ramach programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030 NOWE FIO przez Stowarzyszenie Projekt Historia, które w swojej działalności ma w szczególności poszukiwanie, pozyskiwanie pamiątek, muzealiów oraz ciekawych obiektów minionych epok na rzecz stworzenia wystawy stałej w organizowanym Muzeum Ziemi Reskiej w Resku.

Celem zrealizowanego projektu było zebranie części eksponatów oraz zorientowanie się, ile dokumentów, zdjęć, dawnych przedmiotów jest w rękach mieszkańców, którzy chcą je przekazać na poczet przyszłej ekspozycji. W I etapie działań pojawiło się zapytanie wraz z prośbą o użyczenie lub oddanie pamiątek. Na ogłoszenie w dostępnych social mediach odpowiedziało wiele osób, chcących podzielić się historią swojej rodziny i pokazania ciekawych przedmiotów z okresu powojennego.

W trakcie realizacji pojawił się zamysł odtworzenia nie tylko dziejów pojedynczych osób, rodzin, ale także przypomnienia miejsc, zakładów pracy, z którymi utożsamiają się mieszkańcy Reska po 1945 roku. I tak natrafialiśmy na najprzeróżniejsze przedmioty, zdjęcia z Zakładu Naprawczego Mechanizacji Rolnictwa, Ochotniczej Straży Pożarnej w Resku, Szpitala czy Zakładu Fotograficznego „Foto-Sztuka”. Każde z tych miejsc było zaskakujące, ale to na jakim materiale źródłowym mogliśmy pracować, który przekazał pan Leszek Delikator, syn Stanisława Delikatora, fotografa, właściciela wspomnianego zakładu fotograficznego w Resku w latach 1955-1993 przeszło najśmielsze oczekiwania.

Jest to kolekcja ponad 100 klisz oraz 1000 fotografii z lat 50, 60, 70 i 80-tych. Przy pomocy uczniów Zespołu Szkół w Resku oraz wolontariuszy udało się posegregować, oczyścić materiał i przygotować do digitalizacji. Dalej organizowane były spotkania z osobami, które potrafiły wskazać czas, miejsce i osoby widoczne na fotografiach. Niezwykle emocjonujący czas, jak sami uczestnicy powiedzieli „wspomnień czar…”
Zdjęcia z poszczególnych etapów realizacji projektu mogą Państwo zobaczyć poniżej. Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powiększenia kolekcji i jej uporządkowania. Dziękuję również tym, którzy rozumieją potrzebę powiększania zbiorów, powstania muzeum i współpracy między bardzo wieloma osobami często pokoleniami.

Ewa Kurzyk


Projekt dofinansowany przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

#NOWEFIO #NIW

logo finansowanie2

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x