Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Pills. Medicine Pills in blister pack on grey background. Tablets and bottle. Copy spaceStosownie do zaleceń administracji centralnej, samorządy włączyły się do działań prewencyjnych, przygotowujących do dystrybucji tabletek z jodkiem potasu. Gmina Resko również uczestniczy w przygotowaniach i wystosowała odpowiednie komunikaty.

Zgodnie z informacjami publikowanymi przez władze krajowe, obecnie zagrożenie radiacyjne nie występuje. Sytuacja jest monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki.

Otwarcie punktów nastąpi wyłącznie w chwili wystąpienia zagrożenia radiacyjnego, po decyzji władz krajowych o konieczności wydawania tabletek z jodkiem potasu mieszkańcom. Do tego czasu punkty dystrybucji są nieczynne.

Lista punktów dystrybucji na terenie gminy Resko:

jodek info punkty

jodek zasady info

Najczęściej pojawiające się pytania dotyczące dystrybucji jodku potasu.

Czy istnieje zagrożenie skażenia radiacyjnego na terenie naszego kraju?
- Informujemy, iż na ten moment, nie ma zagrożenia radiacyjnego na terenie Polski. Prowadzone działania związane z dystrybucją jodku potasu są działaniem prewencyjnym.

Czy można wcześniej odebrać tabletkę jodku potasu?
- Dystrybucja zostanie uruchomiona w przypadku otrzymania komunikatu z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego przekaże taki komunikat do wszystkich gmin w województwie.

Czy można prewencyjnie przyjąć jodek potasu?
- Zbyt wczesne przyjęcie jodku potasu nie uchroni nas od jodu radioaktywnego. Może również zaszkodzić zdrowiu. Dotyczy to także kupowanego na własną rękę płynu Lugola.

Co z możliwością odebrania tabletek jodku potasu dla pozostałych członków rodziny?
- Tabletki jodku potasu będą wydawane osobom pełnoletnim z możliwością pobrania ich dla pozostałych członków rodziny. Zaleca się, aby wszyscy członkowie nie pobierali preparatu dla siebie wzajemnie w różnych punktach dystrybucji w celu uniknięcia wydania nadmiarowej ich liczby.

Jak przedstawia się sytuacja z podaniem leku dla dzieci w szkołach?
- Nie przyjmujemy sytuacji, w której szkoły zajmują się wydawaniem preparatu dla swoich uczniów.

W jaki sposób przyjmować jodek potasu i jakie są zalecenia?
- Do każdej tabletki dołączona będzie ulotka zatwierdzona przez Ministra Zdrowia informująca jak dawkować preparat, zawierająca wskazówki dotyczące przyjmowania tabletek ze stabilnym jodem oraz środki ostrożności, jakie należy zachować.

Jakie grupy rekomenduje się do przyjęcie jodku potasu?
- Preparat powinny przyjąć osoby do 60 roku życia. Przeciwskazania do przyjęcia preparatu zawarte są w ulotce. Dotyczą one przede wszystkim osób z brakiem tarczycy oraz osób z chorobami tarczycy.

Źródło: www.gov.pl

Resko24.pl 

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x