Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Spotkanie w Iglicach 09W piątek 28 października br. w świetlicy wiejskiej w Iglicach odbyło się spotkanie integracyjne mieszkańców z p. Ewą Kurzyk/ nauczycielką historii/ oraz p. Anielą Muszyńską / wdową po śp. Janie Muszyńskim/.

W spotkaniu udział wzięło ponad 30 osób , m.in. p. Mariola Słodkowska/UMiG Resko/,p.Iwona Lewandowska/CUS Resko/,p.Andrzej Nowak i p.Anna Sołonyna /radni Gminy Resko/,p.Grzegorz Świstak/reporter Głosu Szczecińskiego/, starsi i młodsi mieszkańcy Iglic i okolic.

Czas i pora spotkania nie były przypadkowe, gdyż zbiegły się z tworzonym w Iglicach Lapidarium, jak również ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, pamięcią o poległych żołnierzach II wojny światowej.

Pani Ewa Kurzyk bardzo profesjonalnie przedstawiła historię Ziem Odzyskanychm.in. Iglic, Reska. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących faktów dotyczących naszego terenu. Mieliśmy okazję ujrzeć oryginalne zdjęcia udostępnione przez p. Anielę Muszyńską ze zbiorów swojego męża.

Pani Aniela szeroko zobrazowała na mapie powstanie i cały szlak bojowy 3 Pułku Ułanów 1 Warszawskiej Samodzielnej Brygady Kawalerii. Jednym z ułanów 3 Pułku był śp .p. Jan Muszyński. Przy okazji dowiedzieliśmy się ,że wielu żołnierzy wspomnianego 3 Pułku spoczywa na reskim cmentarzu. Ich groby są otaczane corocznie pamięcią przez dzieci i młodzież Zespołu Szkół w Resku.

Ponadto mieszkańcy Iglic mogli zapoznać się z założeniami tworzonego obecnie Muzeum Ziemi Reskiej.
Spotkanie minęło w miłej i słodkiej atmosferze.

Mieszkańcy Iglic dziękują p.Ewie Kurzyk oraz p.Anieli Muszyńskiej za twórcze i ciekawe spotkanie.

Sołtys Sołectwa Iglice
Elżbieta Korgul

"Projekt współfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030"

logotypy fio

 

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Kaśka
+1 # Kaśka 2022-11-08 20:04
Spotkanie było super. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na otwarcie Lapidarium W Iglicach 15 listopada br. o godz. 14.oo
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x