Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

cropped shot of woman holding container with bags for cleaning after pet in parkTo już chyba temat dyżurny i co jakiś czas otrzymujemy podobne sygnały. Chodzi oczywiście o obowiązek sprzątania po swoich pupilach.

Często czytamy w naszej redakcyjnej skrzynce:

Jak uczyć kultury dzieci, gdy dorośli wykazują się brakami w wychowaniu? 

Zawsze denerwują mnie ludzie, którzy nie sprzątają po swoich psach....

Dziś do naszej redakcji dotarł kolejny sygnał i zdjęcia:

- Witam serdecznie, chciałabym zwrócić uwagę na to co się dzieje pod przedszkolem w Resku, teren przeznaczony dla dzieci ... Mamy XXI wiek a w Resku jak widać cywilizacja wolniej się rozwija i ciężko posprzątać po swoim psie. Wszystko przy samym chodniku w drodze do przedszkola - napisała pani Olga z Reska

Od lat prowadzone są kampanie edukacyjne na ten temat. Przypominamy również, że mieszkańców gminy Resko obowiązuje uchwała nr XVIII/153/20 Rady Miejskiej w Resku z dnia 30 października 2020 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Resko, która obliguje właścicieli psów do sprzątania po nich nieczystości. 

Jest tam jasno napisane:

Rozdział 6.
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu
lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów
przeznaczonych do wspólnego użytku.

§ 20. Do obowiązków właścicieli utrzymujących zwierzęta domowe należy, w szczególności:

(...) d) natychmiastowe usuwanie przez właścicieli zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta domowe w obiektach i na innych terenach przeznaczonych do użytku publicznego, a w szczególności na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, terenach zielonych itp.; nieczystości te mogą być składowane w komunalnych urządzeniach do zbierania tego typu odpadów; postanowienie to nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z psów przewodników oraz osób niepełnosprawnych, korzystających z psów
opiekunów.

I tu pojawia się największy problem. Nasza mentalność. Nie tylko lekceważąco traktujemy obowiązujące prawo, ale też nie liczymy się z innymi. Tereny, na których załatwia się nasz pies, jeśli jest to poza naszą prywatną posesją, stanowią wspólne dobro wszystkich mieszkańców, którzy mają prawo wymagać by był to teren zadbany, bez psich pozostałości.

Każdemu z nas powinno zależeć na porządku w najbliższym otoczeniu. Skoro problemu nie rozwiązują przepisy, kary, pouczenia czy akcje edukacyjne, być może czujne oczy sąsiadów okażą się najbardziej przydatne w walce z psimi kupami. Miejmy ten problem z głowy! Cieszmy się pięknymi parkami i dobrym zdrowiem! Sprzątajmy po psach!

Resko24.pl, fot. Czytelniczka

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x