Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

odblaski na drodzeSłaba widoczność spowodowana niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i wcześnie zapadającym zmrokiem, powoduje że piesi na drodze są mało widoczni dla kierujących. Dlatego też używanie elementów odblasków przez pieszych, może uratować życie - podkreśla pani Agnieszka.

- Piszę z prośbą o zaapelowanie do ludzi, żeby po zmroku nosili odblaski, które mogą uratować życie. Przedstawię dwa przykłady:

- droga Resko - Starogard - dwójka mężczyzn idąca złą strona jezdni bez odblasku, kamizelki, latarki - czegokolwiek co mogłoby pomóc kierowcy ich dostrzeżenie. Jak wiadomo tą drogą nie jeździ się 40 km/h a wyhamowanie przy większej - prędkości w ostatniej chwili jak się tego człowieka już zobaczy nie zawsze może skończyć się szczęśliwie.

- Starogard - Stara Dobrzyca nagminne spacerowanie po zmroku bez odblasków czy latarek. Wczoraj dwójka starszych osób ubrana na czarno w kapturach.

Pomijam fakt, że za brak odblasku grozi mandat. Niestety pieszy bez odblasku jest niewidoczny - napisała pani Agnieszka.

Dołączamy się do tego apelu! 

Należy podkreślić, że noszenie elementów odblaskowych jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy jest niedostateczna widoczność. Jeśli osoba jest słabo widoczna na drodze, łatwiej może zostać potrącona przez samochód. Nawet niewielki element odblaskowy na ubraniu, plecaku, torbie może uratować życie i zdrowie.

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek, zgodnie z którym pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), zaleca się zatem pieszym idącym lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).

Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone. Dodatkowo kierowcy rozwijają o wiele większe prędkości niż w obszarze zabudowanym, a piesi w ciemnych ubraniach, bez odblasków, niestety są zupełnie niewidoczni dla kierujących. Prawidłowo noszone elementy odblaskowe mogą uratować życie pieszym.

Świećmy przykładem, podajmy odblask dalej, bądźmy świadomi i bezpieczni na drodze.

Resko24.pl/Policja.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x