Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Obchody rocznicowe w Starogardzie 101 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, natomiast 3 marca 2023 roku to kolejna 78. rocznica zakończenia działań wojennych na ziemi reskiej. Aby uczcić te dni oraz oddać hołd poległym, uczniowie naszej szkoły wybrali się na cmentarz w Starogardzie, aby ustawić dekoracyjne krzyże na nagrobkach kombatantów spoczywających w Starogardzie.

Dzięki pamięci i zaangażowaniu p. Anieli Muszyńskiej symbole orła białego na biało – czerwonym tle oraz drewniany krzyż ozdobiły nagrobki a uczniowie mieli okazję poznać naszą najbliższą historię. Natomiast w poniedziałek, 6 marca, władze i mieszkańcy gminy Resko uczcili te ważne wydarzenia na reskim cmentarzu, przed kwaterą wojenną żołnierzy I Armii Wojska Polskiego. W przemarszu na cmentarz i w uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe oraz żołnierze.

Uczniowie naszej szkoły również brali udział w tym wydarzeniu. Do Reska pojechali: poczet sztandarowy w składzie: Anna Krenca, Julia Mroczek, Sebastian Borowik oraz uczniowie z klasy 4, którzy złożyli kwiaty pod pomnikiem żołnierzy poległych w walkach o wyzwolenie Reska w 1945 roku.

Uczestnictwo w uroczystościach patriotycznych służy identyfikacji narodowej i kulturowej oraz przygotowuje do życia w społeczeństwie. Wpływa na kształtowanie więzi z krajem ojczystym. Dzisiejszy wyjazd okazał się wspaniałą lekcją patriotyzmu, ale i historii dla naszych uczniów, którzy z należytą powagą oddali cześć walczącym za naszą wolność.

Resko24.pl/SP Starogard

 

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x