Symbolicznie i praktycznie uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody 80 rocznicy przeciwstawienia się bezbronnych ludzi brutalnej machinie nazistowskiej zagłady.
Nauczyciele biblioteki i świetlicy szkolnej opracowali projekt, wg którego uczniowie na lekcjach historii i techniki wykonali własnoręcznie dziesiątki „papierowych żonkili”.
Żonkili – symbolizujących zbiorową pamięć i szacunek dla ludzi walczących o godność i samostanowienie o sobie.
W środę,19 kwietnia b. r. dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego rozdawały na korytarzach szkolnych papierowe żonkile. Przypinały wszystkim chętnym uczniom i pracownikom szkoły, którzy chcieli przyłączyć się i zaakcentować - nie jestem obojętny - pamiętam o Bohaterach Powstania w Getcie Warszawskim. Koordynatorem był p. Marek Ilgiewicz.
Mały Samorząd Uczniowski kl. 1-3 SP też przyłączył się do akcji. We współpracy ze świetlicą i biblioteką szkolną, zostały rozdane żółte emblematy – żonkile. Te pierwsze wiosenne kwiaty symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana – ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w dostawał żonkile od anonimowej osoby.
Zdjęcia: Koło Młodych Fotografów przy Zespole Szkół w Resku.
https://resko24.pl/aktualnosci/4022-80-lat-minelo-zonkile-2023-laczy-nas-pamiec-akcja-spoleczno-edukacyjna-w-zs-resko-relacja.html#sigProId72e1b584ed
Resko24.pl/ZS Resko