Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Zonkile 2023 19Symbolicznie i praktycznie uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody 80 rocznicy przeciwstawienia się bezbronnych ludzi brutalnej machinie nazistowskiej zagłady.

Nauczyciele biblioteki i świetlicy szkolnej opracowali projekt, wg którego uczniowie na lekcjach historii i techniki wykonali własnoręcznie dziesiątki „papierowych żonkili”.
Żonkili – symbolizujących zbiorową pamięć i szacunek dla ludzi walczących o godność i samostanowienie o sobie.

W środę,19 kwietnia b. r. dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego rozdawały na korytarzach szkolnych papierowe żonkile. Przypinały wszystkim chętnym uczniom i pracownikom szkoły, którzy chcieli przyłączyć się i zaakcentować - nie jestem obojętny - pamiętam o Bohaterach Powstania w Getcie Warszawskim. Koordynatorem był p. Marek Ilgiewicz.

Mały Samorząd Uczniowski kl. 1-3 SP też przyłączył się do akcji. We współpracy ze świetlicą i biblioteką szkolną, zostały rozdane żółte emblematy – żonkile. Te pierwsze wiosenne kwiaty symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana – ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w dostawał żonkile od anonimowej osoby.

Zdjęcia: Koło Młodych Fotografów przy Zespole Szkół w Resku.

Resko24.pl/ZS Resko

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x