Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

_cuvaKolejny obóz za nami! W dniach 16-22 lipca grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Resku uczestniczyła w specjalistycznym obozie w Międzygórzu – na Ziemi Kłodzkiej. „EuroWeek – Szkoła Liderów” to program edukacyjny pozwalający młodym ludziom aktywnie włączyć się w życie społeczeństwa współczesnej Europy.

Językiem komunikacji jest język angielski.Uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w tym programie kilka lat temu – obóz językowy EuroWeek wszedł już w tradycję naszej placówki. Obecnie jeździmy dwa razy w roku – w okresie ferii zimowych oraz letnich wakacji. Zajęcia są prowadzone przez wolontariuszy szkolonych przez Erasmus, którzy pochodzą z różnych stron świata: Łotwy, Estonii, Zimbabwe, Pakistanu, Gruzji, Meksyku, Włoch, Polinezji Francuskiej. Formą zajęć są warsztaty interaktywne, gry symulacyjne, autoprezentacje, projekty zespołowe oraz praktyczne ćwiczenia pozwalające doskonalić język angielski. Ponadto, w zajęciach uczestniczą różne grupy wiekowe ze szkół z całej Polski, dzięki temu uczniowie wzajemnie się integrują, na zasadzie tutoringu rówieśniczego – obopólnej pomocy i współpracy.

EuroWeek to nie tylko zajęcia, choć program jest bardzo intensywny. Celem naszych wyjazdów, oprócz doskonalenia znajomości języka angielskiego, jest także poznawanie uroków i zabytków Ziemi Kłodzkiej. Tym razem postanowiliśmy odwiedzić Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju – odbyliśmy lekcję muzealną połączoną z warsztatami czerpania papieru. Byliśmy również w Bystrzycy Kłodzkiej – XIII-wiecznym mieście z zachowanymi murami obronnymi, w którym mieści się Muzeum Filumenistyczne – innymi słowy – muzeum zapałek. Skorzystaliśmy z prelekcji przewodnika, oraz zwiedziliśmy obiekt, dokonując zakupu pamiątek. W Bystrzycy weszliśmy też na basztę wodną, ze szczytu której podziwialiśmy panoramę miasta. Pogoda dopisywała, pozostały nam niezapomniane wrażenia, a malownicze krajobrazy uwieczniliśmy na fotografiach.
Chętni górskich wrażeń udaliśmy się w wolnej chwili – pomiędzy zajęciami - do Sanktuarium Marii Śnieżnej, gdzie mogliśmy podziwiać widok rozciągającego się niedalekiego Masywu Śnieżnika w Sudetach.

Ciekawym wydarzeniem był turecki wieczór – dzieci i młodzież z Turcji zapoznali nas z kulturą, przygotowali quizy oraz słodki poczęstunek, połączony z degustacją, a także uczyli regionalnego tańca.

Tyle atrakcji czekało nas w tym tygodniu, że nawet nie spostrzegliśmy się, kiedy przyszedł czas pożegnania. Trudno było rozstać się z wolontariuszami, nie zabrakło łez pomieszanych z okrzykami radości i zadowolenia, jakich doświadczyliśmy w Międzygórzu. Zawarte znajomości, zacieśnione więzi integracyjne, doświadczenie językowe, a przede wszystkim - zdobyte umiejętności, będą procentowały w przyszłości. Warto dodać, że nad bezpiecznym dowozem i powrotem czuwali nasi kierowcy, którzy szkolnymi busami wozili nas po okolicy. Opiekowały się nami panie: Anetta Kajma, Renata Gajdzis, Joanna Knap i Justyna Walczykiewicz.

Do zobaczenia w ferie zimowe – zapraszamy do udziału w kolejnej edycji!

Zespół Szkół w Resku

Resko24.pl/ZS Resko

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x