Pin It

We wrześniu br. na łamach naszego portalu, opublikowaliśmy wizualizację basenu jaki miałby powstać w Resku. Część Czytelników odebrało ten pomysł jako zwykłą przedwyborczą obietnicę, inni uważają, że naszej gminy po prostu nie stać na taki wydatek. Są również zwolennicy tej inwestycji.

Jak jest w rzeczywistości i czy gmina Resko będzie realizowała tę inwestycję? Na nasze pytania odpowiedział Arkadiusz Czerwiński, burmistrz Reska.

 - Dzisiaj jesteśmy na etapie realizowania projektu, później otrzymamy kosztorys i wtedy  dopiero będziemy się starali o dofinansowanie. Główne dofinansowanie chcemy uzyskać z tzw. Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, którego dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki. Oprócz tego będziemy szukali innych form dofinansowania. Żeby jednak w ogóle można było poczynić takie kroki, musimy posiadać projekt budowlany i kosztorys. Wczoraj mieliśmy spotkanie z przedstawicielem firmy która zajmuje się różnymi rozwiązaniami, dotyczącymi basenów, np. ruchome dno, które jak się okazuje, jest już standardem nawet na małych obiektach. Koncepcja powstania basenu w Resku pojawiała się już dużo wcześniej, początkowo miał on powstać przy budynku Szkoły Podstawowej. W międzyczasie trochę się pozmieniało, w życie weszła reforma oświaty. Dlatego pierwotna koncepcja uległa zmianie i przesunęła w czasie, dzisiaj chcemy budować basem przy budynku liceum - powiedział Arkadiusz Czerwiński, burmistrz Reska.

R24: Czy naszą gminę stać na realizację tej inwestycji i jej dalsze utrzymanie?

- Chciałbym zaznaczyć, że miałby być to basen do pływania, ewentualnie do rehabilitacji, ale bez żadnych "bajerów" typu jacuzzi lub sauna. W związku z tym, że rezygnujemy z różnych dodatkowych elementów, pomniejszymy koszty związane z jego budową i późniejszym utrzymaniem. Według mojej wiedzy i oceny, przy tak zminimalizowanych kosztach, my jako gmina będziemy w stanie utrzymać ten basen. Oczywiście, że będzie to wydatek dla gminy, ale dzisiaj my również takie wydatki ponosimy. Myślę tutaj o różnych organizacjach pozarządowych, utrzymujemy kluby piłkarskie, świetlice wiejskie. Dopłacamy do utrzymania liceum ogólnokształcącego, bo chcemy żeby działało w Resku, inaczej by go nie było. To są organizacje które nie przynoszą dochodu, a my i tak wydajemy pieniądze na ich utrzymanie. Dlatego jestem przekonany, ze przy odpowiedniej organizacji będziemy w stanie utrzymywać basen - powiedział Arkadiusz Czerwiński, burmistrz Reska.

R24: Jakie przeznaczenie będzie miał basen. Wiemy, że głównie miałby służyć uczniom Zespołu Szkół, czy z tego obiektu będą mogli korzystać mieszkańcy?

- Oczywiście, że tak. Basen chociaż trochę musi na siebie zarabiać. Wiąże się to również z tym, że chociażby na etapie budowy, można było odliczyć podatek VAT, obiekt powinien przynosić przychody, np. ze sprzedaży biletów lub innej działalności. Dzięki temu moglibyśmy częściowo odzyskać podatek VAT oraz zrównoważyć koszty związane z dalszym utrzymaniem obiektu - powiedział Arkadiusz Czerwiński, burmistrz Reska.

Przypomnijmy, gmina Resko w czerwcu 2018 r. podpisała umowę na opracowanie dokumentacji projektowej budowy krytego basenu przyszkolnego z zapleczem higieniczno - sanitarnym wraz z łącznikiem pomiędzy istniejącym budynkiem szkoły a projektowanym basenem. Jako planowaną lokalizację wybrano teren przy budynku Liceum Zespołu Szkół w Resku. Prace projektowe potrwają do 15.04.2019 r.

W ramach dokumentacji zaprojektowana zostanie hala basenu o wymiarach około 21 x 59 m, jako budynek dwukondygnacyjny z parterem przeznaczonym na technologię basenową, łącznik pomiędzy projektowaną halą basenu a istniejącym budynkiem szkoły o długości około 32 m, zaplecza szatniowe, zaplecze higieniczno - sanitarne oraz zaplecze obsługi. Niecka basenu sportowego zaprojektowana zostanie w technologi ruchomego dna, co znacznie zwiększy funkcjonalność basenu.

Opracowanie projektowe obejmie zagospodarowanie terenu hali basenu wraz z dojazdem oraz miejscami postojowymi. Sam projekt basenu będzie kosztował około 160 tys. złotych.

Resko24.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Ed
-23 # Ed 2018-11-10 08:52
I bardzo dobrze odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu.
Zgłoś administratorowi
Rubaszny Roman
+23 # Rubaszny Roman 2018-11-11 12:58
Dlatego że rozważa budowę basenu? Basenu na który jak sam przyznaje gminę ledwo stać... więc rezygnuje z dodatków?
Zgłoś administratorowi
Ed
-22 # Ed 2018-11-12 08:36
Mądrze myśli.Budować basen na wyrost.Jesteśmy gminą nie wielką tak więc mamy ograniczenia.Dla mnie dodatki nie są istotne.Ważne by utrzymać i nie płakać że duże koszta.
Zgłoś administratorowi
Rubaszny Roman
-22 # Rubaszny Roman 2018-11-13 22:10
Jak dla mnie to nie jest mądre mówienie - tylko totalny brak jakiegokolwiek oszacowanego kosztu utrzymania. Dostawienie sauny to jednokrotny koszt rzędu 10 000 zł, koszt utrzymania to bardziej zorganizowanie obsługi i sprzątania, bo jednokrotna "kąpiel" - ogrzanie to koszt rzędu złotówki
https://www.saunas.pl/ile-kosztuje-grzanie-sauny-pm-34.html

Oczywiście pamiętamy o tym, że obsługa pilnująca basenu i tak będzie musiała być zatrudniona, tak samo jak osób sprzątających basen i serwisujących sprzęt basenowy.
Zgłoś administratorowi
Rubaszny Roman
-26 # Rubaszny Roman 2018-11-13 22:13
Zapomniałem dodać, że przy tak znacznym zaangażowaniu w fotowoltaikę podejrzewam, że Gmina Resko nie zużywa tyle prądu ile dostarcza... więc ogrzanie saun teoretycznie odbywać mogłoby się darmowym prądem.

Na ogrzanie basenu i tak darmowy prąd nie starczy i będzie zapewne kotłownia na paliwa konwencjonalne.
Zgłoś administratorowi
Kia.
+7 # Kia. 2018-11-23 23:56
Baranie.. Rubaszny Romanie, te inwestycje gminy system fotowoltaiczny naszego miasta to wielka LIPA!! np. CK. w Resku załadowało cały dach ekranami i betonem około20 ton a podłączony jest dosłownie 1-en komputer a te do grzania wody ale w czajniku to przez okres 3-ech miesięcy w roku bo później już nie działają i taka prawda o fotowoltaice w naszym mieście.Wydano wielkie pieniądze bo ktoś na tym zarobił i to nie mało a jak nie wiesz to się domyśl.
Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x