Pin It

Podczas październikowej sesji Rady Miejskiej w Resku, Ewa Kurzyk - nauczyciel historii w Zespole Szkół w Resku, zaprezentowała swoją koncepcję powstania muzeum w Resku. Wcześniej takie informacje i pomysły już się pojawiały, zwłaszcza w czasie prac archeologicznych prowadzonych na "Wzgórzu Borków", czy w centrum Reska.

W dawnym Regenwalde (dzisiejszym Resku) w latach 1929 - 1939 działało Muzeum Regionalne i swoją siedzibę miało w gmachu szkoły im. Bismarcka - dzisiejszej Szkole Podstawowej przy ul. Wojska Polskiego. W latach 1939 - 1945 w Resku powstało Powiatowe Muzeum Regionalne, a jego siedzibą był tzw. "Budynek bramny", dzisiaj zwykły budynek mieszkalny przy ul. Borków.

W grudniu 2018 roku w czasie prac archeologicznych prowadzonych przy ul. Wojska Polskiego w Resku: "Wykopaliska archeologiczne w centrum Reska", Arkadiusz Czerwiński -  burmistrz Reska, poinformował nas o planach utworzenia takiego muzeum w pomieszczeniach szkoły przy ul. Wojska Polskiego. Czyli gmachu w którym już kiedyś takie muzeum się mieściło.

Podczas prac archeologicznych udało się pozyskać wiele cennych eksponatów, nierozerwalnie związanych z bogatą historią Reska. Dzisiaj większość z tych znalezisk jest wystawiana w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Tylko dzięki stworzeniu muzeum w Resku, te eksponaty mogłyby do nas powrócić. Wtedy moglibyśmy stworzyć w naszym muzeum wystawę stałą: „Regenwalde dawniej, Resko dziś”, wystawy czasowe: „Niezwykłe historie zwykłych rzeczy” oraz sale poświęcone naszym kombatantom. Pomysł przedstawiony przez Ewę Krzyk - nauczyciela historii Zespołu Szkół w Resku, wzbudził duże zainteresowanie zgromadzonych.

Od siebie możemy dodać, że podczas prac archeologicznych prowadzonych w 2014 roku: "Badania archeologiczne na Wzgórzu Borków" , Dr Marcin Peterlejtner, nadzorujący prace wykopaliskowe, również zapewniał nas, że eksponaty które zostały tutaj znalezione, pomimo, że trafią do muzeum w Szczecinie, będą mogły kiedyś powrócić do Reska, o ile zostaną tutaj stworzone odpowiednie warunki - o których mówiła pani Ewa Kurzyk podczas swojego wystąpienia na sesji Rady Miejskiej.

Poniżej wystąpienie Ewy Kurzyk i przedstawienie koncepcji powstania muzeum w Resku:

Resko24.pl

 

 

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

user
+15 # user 2019-11-07 00:16
Koncepcja jak najbardziej słuszna no i potrzebna, ot takie moje na ten temat zdanie
Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x