Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

„Ojcowie Niepodległości” to wystawa plenerowa, składająca się z 10 wolnostojących ekspozytorów, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jej inauguracja miała miejsce w 2018 roku i rozpoczęła ogólnopolską akcję edukacyjną „Biało-Czerwony Szlak-Moja Niepodległa”, tym samym dotarła do wielu miast i miasteczek w całej Polsce a 20 sierpnia 2020 roku stanęła przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Resku.

Część wstępna ekspozycji zawiera opis idei wystawy, mapę Polski z lat 1918-1923 prezentującą proces kształtowania się polskich granic, oś czasu ukazującą najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości, kopie najważniejszych dokumentów, związanych z 11 listopada 1918 roku, a także przedruki pierwszych stron Monitora Polskiego z pierwszych dni niepodległości. W głównej części wystawy zostali zaprezentowani „Ojcowie Niepodległości” w osobach: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty oraz Ignacy Daszyński.

 

Oprócz wielkoformatowych zdjęć w skali rzeczywistej prezentujących sylwetki wybitnych mężów stanu opatrzonych ich biogramami w języku polskim i angielskim, plansze zawierają również interesujący wybór fotografii archiwalnych.

Serdeczne zapraszamy do zapoznania się z wyjątkową wystawą „Ojcowie Niepodległości”, która będzie dostępna przez najbliższy miesiąc na reskim rynku.

Resko24.pl/Urząd Miejski w Resku

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Jarek
+6 # Jarek 2020-08-22 16:38
Widziałem tlumy młodzieży zainteresowanych naszą historią. Pewnie jakby to była wystawa najnowszych smartfonow trzeba by było sprzedawać bilety .......
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x