Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

„Ojcowie Niepodległości” to wystawa plenerowa, składająca się z 10 wolnostojących ekspozytorów, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jej inauguracja miała miejsce w 2018 roku i rozpoczęła ogólnopolską akcję edukacyjną „Biało-Czerwony Szlak-Moja Niepodległa”, tym samym dotarła do wielu miast i miasteczek w całej Polsce a 20 sierpnia 2020 roku stanęła przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Resku.

Część wstępna ekspozycji zawiera opis idei wystawy, mapę Polski z lat 1918-1923 prezentującą proces kształtowania się polskich granic, oś czasu ukazującą najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości, kopie najważniejszych dokumentów, związanych z 11 listopada 1918 roku, a także przedruki pierwszych stron Monitora Polskiego z pierwszych dni niepodległości. W głównej części wystawy zostali zaprezentowani „Ojcowie Niepodległości” w osobach: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty oraz Ignacy Daszyński.

 

Oprócz wielkoformatowych zdjęć w skali rzeczywistej prezentujących sylwetki wybitnych mężów stanu opatrzonych ich biogramami w języku polskim i angielskim, plansze zawierają również interesujący wybór fotografii archiwalnych.

Serdeczne zapraszamy do zapoznania się z wyjątkową wystawą „Ojcowie Niepodległości”, która będzie dostępna przez najbliższy miesiąc na reskim rynku.

Resko24.pl/Urząd Miejski w Resku

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Jarek
+6 # Jarek 2020-08-22 16:38
Widziałem tlumy młodzieży zainteresowanych naszą historią. Pewnie jakby to była wystawa najnowszych smartfonow trzeba by było sprzedawać bilety .......
Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x