Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Studenci z Niemiec w Resku 18Resko jest miastem wyjątkowym, nie tylko ze względu na swoją malowniczość, zrewitalizowane miejsca, ale także historię i ludzi tu mieszkających. Mogli się o tym przekonać goście, którzy 10 września 2021 r. zaszczycili nas swoją obecnością.

Była to grupa 5 studentów z Niemiec, będących obecnie na praktyce w Instytucie Ziem Zachodnich i Północnych w Poznaniu. Planowana wizyta rozpoczęła się od spotkania w Urzędzie Miejskim z Burmistrzem Reska Arkadiuszem Czerwińskim. Młodych ludzi interesował polski system władz samorządowych, a przy tym w jaki sposób organy samorządowe zarządzają w tak małych miejscowościach jakim jest Resko.

Padło wiele pytań, ciekawych odpowiedzi, podsumowując udana dyskusja. Następnie nasi goście zostali oprowadzeni po miejscach, które łączą w sobie narrację polską i niemiecką. Z uwagą słuchali od najstarszej historii do przełomowego roku 1945, trudnego dla ówczesnych mieszkańców tej ziemi i pierwszych osadników w naszym mieście, na koniec podziwiali obecny wizerunek miasta, jaki dokonał się w ostatnich latach.

Spotkanie dało szansę poruszenia ważnych kwestii, takich jak szacunek do przeszłości, która jest wyjątkowa dla ziem zachodnich i północnych oraz kształtowanie tożsamości lokalnej obecnych i przyszłych pokoleń. Warto o tym rozmawiać, podjąć czasem trudne tematy, chociażby dlatego, że nie chcemy popełniać błędów poprzednich pokoleń.

Mam nadzieję, że przemili studenci z zachodniej granicy jeszcze do naszego miasta powrócą, a tymczasem wspomną, że zostali przez nas, mieszkańców Reska wspaniale przyjęci. Kieruję szczególne podziękowania za pomoc w tłumaczeniu pani Monice Dutkiewicz, Bartkowi Daśko za fotorelację, pracownikom Urzędu Miejskiego: pani Sandrze Kocik i pani Marioli Słodkowskiej za przygotowanie drobnych upominków z wizerunkiem i logo miasta, Burmistrzowi Reska Arkadiuszowi Czerwińskiemu za wsparcie w organizacji wizyty.

Pani od HISTORII

fot. Bartosz Daśko

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x