Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Stan wojenny rocznica 0413 grudnia 1981 r. na terenie całej Polski został wprowadzony stan wojenny. 40 lat temu gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił to w porannym przemówieniu radiowo-telewizyjnym.

Reżim komunistyczny uderzył w NSZZ „Solidarność” i skupioną wokół związku opozycję. Na czym polegał ten stan? Czym był? Zakazano strajków, manifestacji i wszelkich akcji protestacyjnych. Wprowadzona została godzina milicyjna od 22.00 do 6.00. Przerwano łączność telefoniczną, wszystkie przesyłki pocztowe objęła cenzura. Zamknięte zostały granice, bez specjalnej przepustki nie można było opuścić miejsca zamieszkania. Zawieszono wszystkie organizacje społeczne, w tym związki zawodowe. Nadawano tylko jeden program telewizyjny i radiowy.

Atmosferę grozy potęgowały czołgi, transportery opancerzone i wojskowe patrole na ulicach miast. Wobec braku dostępu do informacji krążyły najróżniejsze pogłoski. Ponieważ samo pojęcie „stan wojenny” nie było znane (wcześniej mówiono o stanie wyjątkowym), wiele osób interpretowało jego wprowadzenie jako oznakę wybuchu wojny. Wkrótce okazało się, że rzeczywiście trwa wojna, ale z własnym narodem…

Serdecznie zapraszam Państwa do obejrzenia wystawy plenerowej pt. „1981. Stan W” oraz stałej ekspozycji z częścią poświęconą wspomnianym wydarzeniom w Muzeum Narodowym w Szczecinie – oddział Centrum Dialogu Przełomy.

Być może część z czytelników portalu pamięta ten trudny czas dla Polaków? Być może ktoś z Państwa będzie chciał osobiście zobaczyć szczecińską wystawę? Zachęcam do odwiedzin w CDP, z pewnością na długo zostanie ona w waszej pamięci.

Pani od HISTORII

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x