Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Zagrozenie w lasach 01W sobotę i niedzielę 29-30 stycznia 2022 roku orkan Malik przeszedł przez Nadleśnictwo Resko. Podmuchy wiatru według doniesień medialnych mogły osiągać w naszym regionie nawet ponad 130 km/h.

Na wiele dróg runęły wywrócone przez wiatr drzewa z lasów. Dzięki pracy jednostek straży pożarnej (w tym dużemu zaangażowaniu Ochotniczej Straży Pożarnej) został umożliwiony przejazd ważniejszymi drogami publicznymi. Nadal część drzew stojących może stanowić zagrożenie, z uwagi na naderwane systemy korzeniowe i przeciążone pnie. Leśnicy w pierwszej kolejności będą pracować nad zapewnieniem możliwości bezpiecznego transportu. Z uwagi na ogrom zniszczeń Nadleśnictwo Resko apeluje do kierowców o zachowanie rozwagi i większej ostrożności podczas przejazdu przez tereny leśne.

Niebezpieczeństwo może wiązać się nie tylko z wywróceniem kolejnych drzew, lecz również ze zmianą aktywnością zwierzyny leśnej i zaburzeniem szlaków migracyjnych. W najbliższych dniach wzdłuż dróg mogą być prowadzone prace polegające na wciągnięciu drzew zalegających przy drogach w głąb lasu – prosimy kierowców o cierpliwość, zmniejszenie prędkości jazdy i zachowanie bezpiecznych odległości od pracujących osób i maszyn.

W następnej kolejności prace będą zmierzać do usunięcia zagrożeń wewnątrz drzewostanów i uprzątnięcia występujących w lasach wiatrołomów i wiatrowałów. Rozmiar uszkodzeń w obecnej chwili jeszcze podlega szacowaniu. Nadleśnictwo Resko namawia mieszkańców do odłożenia w czasie wszelkich wypraw do lasu, w szczególności w celu poszukiwania zrzutów.

Resko24.pl, tekst i zdjęcia: Nadleśnictwo Resko

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x