Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Choinka ubieranie Resko 2022 01Dziś od godzin porannych trwa, szeroko zakrojona, akcja strojenia najważniejszej choinki w mieście. W związku z tym, że nasze drzewko jest majestatyczne, nic by się nie udało zrobić bez podnośnika z miejscowej OSP.

Oczywiście należy tutaj zaznaczyć, wielkie zaangażowanie pracowników Centrum Usług Społecznych w Resku. Którzy pomimo chłodu i skomplikowanych warunków technicznych, z uśmiechem na twarzy, instalują kolejne świąteczne ozdoby.

Ozdobione, oświetlone choinki przyciągają swoją magią. Wywołują uśmiech na twarzach i lepsze samopoczucie w okresie, kiedy szybko zapada zmrok. Uroczyste rozświetlenie choinki, wprawia nas w doskonały nastrój, kojarzący się ze świętami Bożego Narodzenia, dziś to już tradycja Reska. W wydarzeniach biorą zazwyczaj udział radni, mieszkańcy, ale też władze Reska. Czasem towarzyszą temu okazjonalne stoiska, drobny poczęstunek.

Warto przypomnieć, że ten zwyczaj trwa nieprzerwanie od 2016 roku. Właśnie wtedy, zakończono eksperymenty z plastikowo - stalowymi konstrukcjami, które ustawiano na płycie rynku miejskiego. Okazało się, że były to instalacje kłopotliwe, kosztochłonne i do tego wysoce awaryjne. W związku z tym, miasto podjęło decyzję o całkowitym zaprzestaniu ustawiania świątecznego drzewka na rynku.

Ta decyzja spotkała się z wyraźnym sprzeciwem mieszkańców Reska! Sami jako portal, postanowiliśmy powalczyć o podtrzymanie tej tradycji i swój sprzeciw również zaakcentowaliśmy, publikując artykuły:

"Chyba po raz pierwszy od wielu lat nie będzie świątecznej choinki na rynku w Resku. Będą lampki i przyozdobione kosze.

Można powiedzieć, że była to nasza lokalna tradycja. Co roku nieopodal ratusza ustawiano choinkę. Zresztą ta ubiegłoroczna wzbudzała sporo kontrowersji. Niektórzy mieszkańcy nazywali ją żartobliwie "rakietą". Jak się okazało ubiegłoroczna "świąteczna rakieta" była wypożyczona i do tego bardzo awaryjna. Zapewne większość mieszkańców pamięta, że zainstalowane na niej oświetlenie bardzo często nie świeciło.

Jak nam tłumaczył burmistrz Reska Arkadiusz Czerwiński, oprócz tego, że choinka była awaryjna to generowała spory koszt. Jej wypożyczenie na okres świąt kosztowało Gminę Resko ok. 5 tys. złotych. Dlatego w tym roku zrezygnowano z tego pomysłu.(...)". Więcej w artykule z grudnia 2016 roku: Na rynku nie będzie choinki. Są za to dość oryginalne świąteczne kompozycje

Kolejne nasze doniesienia prasowe, były już zdecydowanie bardziej optymistyczne.

"Po publikacji naszego artykułu: "Na rynku nie będzie choinki. Są za to dość oryginalne świąteczne kompozycje" posypała się lawina komentarzy. Oczywiście w większości z nich można było przeczytać o wielkim rozgoryczeniu mieszkańców Reska. Ta smutna nowina jest już nieaktualna - na rynku stoi choinka!" - pisaliśmy w 2016 roku. Więcej w artykule: RESKO. Mamy choinkę!

Jeśli wziąć pod uwagę aspekty ekologiczne, to naturalna choinka ma wiele przewag nad sztuczną. Przede wszystkim jej produkcja wcale nie jest związana z nadmierną eksploatacją lasu, poza tym drzewka na plantacjach wiążą w procesie asymilacji dwutlenek węgla i przyczyniają się tym samym do zmniejszania się efektu cieplarnianego.

Uroczyste rozświetlenie choinki w Resku, odbędzie się 6 grudnia (wtorek), godz. 17. Serdecznie zapraszamy!

 

Resko24.pl

 

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x