Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Wilki Kulice 2022 01Wzbudzają sporo emocji, często negatywnych. Zupełnie niepotrzebnie, bo wilki już od kilku lat żyją na naszych terenach.

Raczej nie wchodzą nam w drogę i unikają kontaktu z człowiekiem. Całkiem niedawno, bo w listopadzie br. udało nam się uwiecznić wilki w okolicy Kulic na terenie gm. Nowogard. Najprawdopodobniej tę samą watahę wilków udało się uwiecznić panu Adamowi Wereckiemu. 

Często słysząc takie informacje, odczuwamy obawę. Te zwierzęta żyją już na naszych terenach od kilku lat. Już w 2019 roku informowaliśmy o bytności wilków w artykule: https://www.resko24.pl/aktualnosci/2740-specjalistka-o-zachowaniach-wilkow.html.

Wilki po sąsiedzku

Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi. Jednak, jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie jeśli są wystraszone, chore lub zranione, a szczególnie wówczas gdy zostaną oswojone (zhabituowane) poprzez regularne dokarmianie (pojawia się wówczas uwarunkowanie pokarmowe) lub w wyniku zabrania szczenięcia z lasu i wychowywania przez człowieka. Dla bezpieczeństwa ludzi, ale też dla dobra wilków, niezmiernie ważne jest unikanie działań, które zachęcają te drapieżniki do przebywania w pobliżu zabudowań lub uzależniają je od pokarmu dostarczanego przez człowieka - czytamy na stronie https://www.polskiwilk.org.pl/.

Jak żyć w sąsiedztwie wilków, czego można się spodziwać z ich strony? Więcej w artykule: https://www.polskiwilk.org.pl/jak-chronic/po-sasiedzku-z-wilkami.

Poniżej materiał Pana Adama Wereckiego.

Resko24.pl, zdjęcia: Adam Werecki

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x