Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

          Berlin ogromna stolica, kosmopolityczna, przez wiele lat podzielona murem. Metropolia zaskakująca, nowoczesna, tolerancyjna, tętniąca życiem kulturalnym.

Ruszyliśmy, najpierw przejazd pociągiem z Płot do Szczecin Dąbia, potem busem do stolicy Niemiec. Naszym celem były muzea: Pergamońskie i Neues, chcieliśmy poznać historię starożytnego Bliskiego Wschodu i Egiptu poprzez eksponaty i narrację historyczną wystawy. Tak więc dotarliśmy do celu podróży.

Wyspa muzeów

Dziś stanowi jeden z najważniejszych na świecie kompleksów muzealnych. My postanowiliśmy zobaczyć kolekcję Muzeum Pergamońskiego, które słynne jest ze zbiorów starożytnej architektury. To tutaj znajduje się brama Isztar. Zobaczyliśmy obiekty sztuki i architektury sumeryjskiej, babilońskiej i asyryjskiej, odkryte przez niemieckich archeologów w trakcie prac wykopaliskowych. Zbiory muzeum obejmują także dzieła sztuki islamu stworzone na obszarze od Hiszpanii do Indii pomiędzy VIII do XIX w.

Na wyspie tajemnic, wspomnianej wyspie muzeów znajduje się szczególne muzeum – Neues Museum. Tutaj można przenieść się do starożytnego Egiptu, czy odwiedzić prawie mityczną Troję. Jest to miejsce, gdzie można zagłębić się w historii i to tej odległej, zobaczyć wiele przedmiotów użytku codziennego począwszy od dzbanów, naczyń, przez zawartość starożytnych toaletek, a kończąc na kulturze grzebalnej. Niewątpliwie dużą rolę odgrywały w tamtych czasach wierzenia. W końcu władca był uznawany za ucieleśnienie boga. I najważniejszy eksponat Nefertiti „Piękna jest piękność Atona, piękna, która nadchodzi/nadeszła/przybyła”) małżonka faraona Echnatona. Popiersie jest szczególnie chronione w muzeum, nie można robić zdjęć. Rzeźba przedstawia głowę kobiety z długą szyją i przysługującym faraonom nakryciem głowy, stała się symbolem starożytnego kanonu piękna.
Chodząc wśród niesamowitych eksponatów poczuliśmy historię starożytnego Bliskiego Wschodu. Kilka godzin zwiedzania zdawało się skurczyć do paru minut. Jestem pewien, że przy następnej wizycie w tym mieście zawitamy ponownie do tego muzeum.

Brama Brandenburska

Po zwiedzeniu kolekcji w Pergamońskim Muzeum i Neues Muzeum ruszyliśmy w kierunku Bramy Brandenburskiej, która jest wizytówką Berlina. Pięcioprzejazdowy łuk triumfalny stanął w „najpiękniejszej na świecie lokalizacji” (tak stwierdził jej projektant, Carl Gotthard Langhans) w 1791 r. Mnóstwo turystów z aparatami i my grupa z LO z Reska. Czas wolny, obiad, jeszcze przejazd ulicami Berlina i czas do domu.

Wróciliśmy, pełni wrażeń. Byliśmy, zobaczyliśmy, chcemy tam wrócić.

Oskar Kęsy – uczestnik wycieczki

Resko24.pl/LO Resko

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x