Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Boj o Kolobrzeg 2024 008Wielką inscenizacją historyczną rozpoczęły się obchody 79. rocznicy walk o Kołobrzeg, prawie 300 osób, ponad 20 pojazdów wojskowych, setki sztuk broni i pirotechnika. W sobotę 16 marca, na kołobrzeskiej plaży odbyło się największe w tym roku widowisko historyczne w kraju.

Rekonstrukcja walk o Festung Kolberg - Twierdzę Kołobrzeg - była najważniejszym punktem obchodów 79. rocznicy zdobycia miasta przez 1. Armię Wojska Polskiego. Był to jeden z kluczowych bojów na Pomorzu Zachodnim w czasie II wojny światowej. W czasie 11 dni walk z marca 1945 roku śmierć poniosło ponad 1400 polskich żołnierzy.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że przygotowania do tego wielkiego przedsięwzięcia trwały aż rok. Wzięło w nim udział ponad dwadzieścia grup rekonstrukcyjnych z całego kraju.

Tegoroczna, godzinna rekonstrukcja przedstawiła w skrócie przebieg walk, zakończonych zdobyciem miasta przez Polaków i zaślubiny z morzem. Już dzisiaj Organizatorzy obiecują, że za rok, w 80. rocznicę historycznych wydarzeń inscenizacja będzie miała jeszcze bardziej efektowny wymiar. Głównym organizatorem jest Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, działające na zlecenie Gminy Miasta Kołobrzeg. Współorganizatorami są Powiat Kołobrzeski i Ministerstwo Obrony Narodowej pod kierownictwem ministra Stanisława Wziątka. W organizację wydarzenia zaangażowane są również inne polskie muzea, takie jak Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu (oddział Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie), Muzeum Techniki Militarnej i Historii Pomorza w Kłaninie oraz Muzeum Militarnej Historii z Bornego Sulinowa.

Poniżej fotorelacja autorstwa Grzegorza Chylaka, który współpracuje z naszym portalem i miał okazję uczestniczyć w tym spektakularnym wydarzeniu.

Pełna galeria zdjęć w naszym profilu: facebook.com/resko24

Resko24.pl

 

 

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x